Jak prát správně hedvábí - 1. část

Jak prát správně hedvábí - 1. část

Jak prát správně hedvábí - 1. část

O údržbě hedvábí koluje mnoho mýtů a polopravd. Je tedy načase věnovat se tomuto skvělému materiálu a říci si podrobně, jak s ním zacházet.

Opět se jedná o zcela přírodní materiál živočišného původu. Získává se z výměšků housenky bource morušového. Látky z hedvábí poskytují při nošení neocenitelný komfort, jsou prodyšné, příjemné, jejich luxusní vzhled je rozpoznatelný na první pohled. Existuje nepřeberné množství zpracování hedvábí a vyjmenovat je všechny by zabralo hodně místa. Takže jen namátkou -  tkaniny mohou být lehké a průhledné voily, plátna vhodná např. na košile, ale i kalhoty, sateny i crep-de-chiny na skvělé šaty nebo noblesní oblekové látky. Známý je také buret se svou hrubou, jakoby pytlovou strukturou nebo dupion a shantung s typickými uzlíky ve vazbě a výrazným, mnohdy šanžánovým leskem.

Nás hlavně zajímá jejich údržba. A nutno říci, navzdory mnohdy převládajícímu názoru, převážná většina tkanin z hedvábí se může prát.

Je několik druhů, kterým praní škodí a je potřeba je odnést do čistírny. Jsou to již zmiňované burety, šantungy a dupiony, dále tafty a duchesse, hedvábný jacquard (to se týká i kravat), organza a všeobecně všechny pevnější hedvábné látky, které drží tvar. Praním by ztratily svou pevnost a strukturu, případně lesk. Záleží, samozřejmě, i na použití, takže obleky i kostýmky z hedvábí, stejně jako komplikované večerní róby do čistírny odneste také.

Ale halenky, topy, tuniky šaty a jiné skvělé hedvábné kousky z vašeho šatníku klidně perte.

Jakým způsobem se o ně nejlépe postarat a v čem je vyprat si řekneme v dalších pokračováních našeho seriálu.

Zobrazit všechny články

Upozornění na datum expedice

Vážení zákazníci,
objednávky přijaté v době od 1.7. do 7.7. budou expedovány 10. a 11.7.

Děkujeme za pochopení.